Europejski Dzień Parków Narodowych

24 maja obchodzony jest w Europie Dzień Parków Narodowych. Jest to rocznica utworzenia pierwszego parku narodowego w Europie – Sarek w Szwecji, który został utworzony 24 maja 1909 r.

W Polsce mamy 23 parki narodowe, w Europie jest ich ponad 400, a na świecie istnieje około 7000 parków narodowych.

Park narodowy jest  w Polsce najwyższą formą ochrony przyrody. Jest to obszar zajmujący co najmniej 1000 ha objęty ochroną ze względu na wyjątkową wartość przyrodniczą, naukową, społeczną i kulturową, na którym ochronie podlega cała przyroda.

Pierwszy park narodowy w Polsce powstał w 1932 r. nazwany ”Park Narodowy w Białowieży”, a w 1947 nadano mu nazwę Białowieski Park Narodowy. Jego powierzchnia wynosi 10 502 ha, w tym najstarsza część Obszar Ścisłej Ochrony zajmuje 4 747 ha. W 1977 r. UNESCO włączyło Białowieski Park Narodowy w poczet światowych rezerwatów biosfery, a dwa lata później uznano go za pierwszy i jedyny w Polsce przyrodniczy Obiekt Dziedzictwa Światowego.

Najmłodszym jest utworzony w 2001 r. Park Narodowy Ujście Warty.

Najstarszym parkiem narodowym na świecie jest Park Narodowy Yellowstone w Stanach Zjednoczonych, o powierzchni 8980 km². Ustawa w tej sprawie została podpisana przez prezydenta Granta 1 marca 1872 roku.

Świętujmy ten wyjątkowy dzień mimo aktualnej sytuacji. Spacer z najbliższymi, krótka przejażdżka rowerowa czy wycieczka do lasu, pozwoli nam chodź na chwilę zapomnieć o codziennych trudnościach. Przyroda w nagrodę odsłoni przed nami wszystko co najpiękniejsze – w tak barwnej i pachnącej prze roku jak wiosna.

 Krokusy w Tatrach na Polanie Chochołowskiej