1 września 1939 roku…

Rozpoczęcie roku szkolnego 1 września zawsze przywodzi na myśl dzień sprzed osiemdziesięciu jeden laty – 1 września 1939 roku, kiedy Waszym rówieśnikom nie dane było powitać kolegów w szkole po wakacjach. Rozpoczął się dla nich tragiczny  okres ciągłego strachu o życie swoje i bliskich. Skończył się czas pokoju, który rozpoczęło zakończenie I wojny światowej i odrodzenie Rzeczpospolitej.

Nowo odrodzona Polska musiała przezwyciężyć wiele trudności, by udowodnić światu, że polski naród zasługuje na odrodzenie po 123 latach zaborów. Nasi przodkowie dokonali tego najpiękniej jak potrafili.
Tuż po zakończeniu działań wojennych ruszyli do walki z komunistyczną Armią Czerwoną. Jeszcze pamiętamy sierpniowe obchody 100 – lecia zwycięstwa Polaków w Bitwie Warszawskiej. To zwycięstwo ugruntowało niepodległość Polski, ale szalone pragnienie Hitlera zdobycia władzy w świecie pogrzebało w 1939 roku pokój
i niepodległość Rzeczpospolitej.

Wojna, która rozpoczęła się 1 września 1939 roku na sześć lat odebrała światu pokój, przyniosła śmierć milionom ludzi, zniszczenia krajom europejskim.

Te doświadczenia ludzi sprzed 81 laty uczą nas, że musimy uczyć się pokojowo rozwiązywać nawet najmniejsze problemy.