Narodowe Czytanie „Balladyny”

4 września 2020 nasza Szkoła po raz pierwszy wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie „Balladyny” Juliusza Słowackiego.

Akcja udała się dzięki zaangażowaniu wszystkich uczniów i nauczycieli oraz przedstawicieli rodziców. Uczniowie z 8 klasy przygotowali prezentację, dzięki której młodsi uczniowie poznali autora dramatu i jego treść. Następnie wszyscy z uwagą wysłuchali fragmentów „Balladyny” w wykonaniu przedstawicieli rodziców, uczniów i nauczycieli. Natchnieni treścią utworu uczniowie przeszli do swoich zadań. Młodsi zajęli się tworzeniem portretu Goplany – przedstawicielki fantastycznego świata, starsi w zespołach klasowych wykonali piękne wianki dla Aliny i Balladyny z kwiatów przyniesionych z przydomowych ogrodów
i łąk. Jednego z uczniów opanował taki zapał twórczy, że indywidualnie wykonał piękny wianek z żółtej nawłoci, co nie jest łatwą sztuką.

Po takiej przygodzie z utworem Słowackiego o ileż przyjemniejsze będzie omawianie tej lektury, kiedy na młodszych uczniów przyjdzie już czas.