Konkurs Patria Nostra

„Naród, który traci pamięć przestaje być narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium”

 –  mając w sercu te słowa Józefa  Piłsudskiego, uczniowie Szkoły Podstawowej w Woli Kalinowskiej pielęgnują pamięć o ważnych wydarzeniach historycznych.

17 września, w nietypowy sposób, podyktowany zagrożeniem epidemiologicznym, Rada Szkoły, goszcząc w każdej klasie, przypomniała o napaści Związku Sowieckiego na Polskę,
by na koniec uczcić pamięć poległych odśpiewaniem hymnu narodowego.

6 października uczennice 8 klasy odebrały zasłużone nagrody za udział w międzynarodowym Konkursie Historycznym „Patria Nostra 2020” podczas uroczystej gali w krakowskiej filharmonii. W swojej pracy – filmie animowanym – przypomniały o wspaniałej postawie żołnierzy 2 Korpusu Polskich Sił Zbrojnych, którzy pod dowództwem gen. Władysława Andersa 18 maja 1944 roku zdobyli klasztor na Monte Cassino, dzięki czemu otwarli wojskom alianckim drogę na Rzym.

Gratulujemy naszej młodzieży wspaniałej postawy.