Rozpoczęcie roku szkolnego

Rozpoczęcie roku szkolnego

Rozpoczęcie roku szkolnego to ważny dzień w życiu każdego ucznia. 1 września 2021 roku uczniowie uroczyście pożegnali wakacje, a przywitali nowy rok szkolny 2021/2022. Wielu uczniów przybyło do szkoły z optymistycznym nastawieniem i ogromnym zapałem do pracy.
Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie głos zabrali uczniowie klas młodszych witając Nowy Rok Szkolny krótkim występem artystycznym.  Po występie uczennice klas starszych odczytały tekst  upamiętniając 82  rocznicę wybuch II wojny światowej.

Po części oficjalnej uroczystości, uczniowie udali się na spotkania z wychowawcami. Wszystkim uczniom życzymy wielu sukcesów, wytrwałości, ciekawych doświadczeń oraz radosnych chwil spędzonych w szkole.

4: 30 – niemiecki  atak lotniczy na Ostrów Wielkopolski i Poznań.

4: 40 – bombardowanie Wielunia.

4: 45 – niemiecki pancernik SZLEZWIG – HOLSZTEIN ostrzelał polską składnicę wojskową na Westerplatte, a niemiecka piechota zaatakowała budynek Poczty Polskiej w Gdańsku.

1 września 1939 roku porannego nieba nie rozjaśniła czerwień wschodzącego słońca, ale czerwień bombowych wybuchów. Młodzież i dzieci, które jeszcze poprzedniego dnia przygotowywały się na rozpoczęcie kolejnego roku szkolnego, nie dospały w spokoju tego piątkowego ranka. Obudził je huk samolotów. Wszędzie było słychać przeraźliwy świst i wybuch bomb. Budynki zaczęły się walić. Na ulicach, przed budynkami, na polach leżały pierwsze ofiary zbrodniczej napaści zachodniego sąsiada II Rzeczpospolitej Polskiej.

Prezydent Rzeczpospolitej – Ignacy Mościcki wprowadził stan wojenny i wystosował odezwę:

 „OBYWATELE RZECZYPOSPOLITEJ!

 Nocy dzisiejszej odwieczny wróg nasz rozpoczął działania zaczepne wobec Państwa Polskiego, co stwierdzam wobec Boga i historii.
 W tej chwili dziejowej zwracam się do wszystkich obywateli Państwa w głębokim przeświadczeniu, że cały Naród w obronie swojej Wolności, Niepodległości i Honoru, skupi się dookoła Wodza Naczelnego i Sił Zbrojnych oraz da godną odpowiedź napastnikowi, jak to się już nieraz działo w historii stosunków polsko niemieckich.

 Cały Naród Polski, pobłogosławiony przez Boga, w walce o swoją świętą i słuszną sprawę, zjednoczony z Armią, pójdzie ramię przy ramieniu do boju i pełnego zwycięstwa.”

I naród podjął walkę z wrogiem. 6 lat Polacy walczyli o zwycięstwo nad niemieckim agresorem. Byli ofiarami obozów koncentracyjnych, więzień, byli przesiedleńcami, przymusowymi robotnikami, ale przede wszystkim byli żołnierzami, którzy mimo klęski kampanii wrześniowej nie złożyli broni.

Światowi politycy mimo zaskoczenia działaniami Adolfa Hitlera nie podjęli działań wojennych przeciwko Niemcom, a jedynie zdobyli się na wypowiedzenie im wojny. Jeszcze nie wiedzieli, że 1 września to preludium do wojny na skalę światową. Do 1945 roku na każdym kontynencie toczyły się działania wojenne, których prowodyrem była III Rzesza Niemiecka. Dopiero w maju 1945 roku zakończą się działania wojenne w Europie, a 2 września w Azji.

Podręczniki podają ogromne liczby ofiar wojny po stronie ofiar i agresorów.  Ale w tych wielkich liczbach kryją się pojedyncze dramaty blisko dwóch miliardów ludzi, którzy przeżyli okrucieństwa wojny,  na zawsze pożegnali swoich bliskich, stracili zdrowie, nie mieli gdzie wracać po wojnie.

Nauczeni okrutnym doświadczeniem Polaków sprzed osiemdziesięciu dwóch laty szanujmy pokój. Zacznijmy już dziś od godnego traktowania wszystkich, z którymi przyjdzie nam pracować w tym roku w naszej szkole.